Wednesday, 12 April 2017

Daha Uzun Süre Anne Sütü ve Ülkemizdeki Anne Sütü ile ilgili Bilinen/Bilinmeyen Her Şey için Hadi Sende Anketimize Destek Ver !!! ve Bir Umut Işığı Ol....

Merhabalar,

Uzunca bir zaman önce başlattığım ve bir çok blog yazımda da bahsettiğim bir konu var ki, oldukça hayati bir önem taşıyan "ANNE SÜTÜ". Çoğu anne adayının daha gebelikte tasasını taşıdığı, acaba;


(*** Bu fotoğraf ne de güzel anlatıyor aslında ANNE SÜTÜ ile ilgili her şeyi... Gördüğüm andan beri çok şey var aklımda yazılacak ve anlatılacak. Ama sadece ben değil, hep beraber anket sonuçları ile yazacağız, kendi ülkemizde neler olup bittiğini, kimlerin başından neler geçtiğini ve bir başka bebeğe nasıl umut olabilirizi? )
 • Çocuğumu emzirebilecek miyim? 
 • Sütüm yeterli olacak mı? 
 • Nelere dikkat etmeyelim?
 • Nasıl beslenmeli miyim? 
 • Günde ne kadar su içmeliyim? 
 • Ne yersem sütüm artar, kalitesi artar? 
 • Emzirirken de pompa kullanmalı mıyım? 
 • Günde kaç kere sütümü sağmayalım? 
 • Sağdığım sütü nasıl depolamalıyım?
 • Çalışmaya başlayınca gün içerisinde ne kadar süt sağmalıyım? 
 • Anne sütü artıp azalan bir şey midir? 
 • Anne sütüne neler etki eder?
 • Ya sütüm yetmezse, bir süt annesi mi bulmalıyım? yoksa
 • Süt bankalarına mı başvurmalıyım?
 • Emzirme kampı nedir?
 • Anne sütünü nasıl arttırırım?
 • Emzirirken hangi vitaminleri kullanmalıyım?
 • Emzirirken besin takviyesi almalı mıyım?...................
gibi gibi bitmek tükenmek bilmeyen soruları taşımaya başlar ve doğumdan sonra da tüm bu soruların içinde kayboluruz. Ve bazen o kadar çaresiz kalırız ki, çevreden ne duymaya başlarsak, doğru-yanlış hepsini de bir bir uygulamaya başlarız. Aslında hepimizin başından geçenler ortaktır ama sanki hepimiz ilk defa bizler yaşıyormuşuz gibi bu sıkıntıları, hayıflanır durur ve ne yapacağımızı bilmeyiz. 


Aslında bende bu sebeple ve bu konudan mevzu bahisle yola çıkarak, bir anket düzenledim. Anketin konusu da "ANNE SÜTÜ"


Bu linki kullanarak ve 2 dakika vaktinizi ayırarak sizlerde bana destek olabilir ve sonrasında yapacağım paylaşımla; aslında "ANNE SÜTÜ " ile ilgili bazı gerçekleri ve yapılan uygulamaları-deneyimleri görerek, birbirimize destek olacağımız bu süreçte belki de birimizin deneyiminden yararlanarak, bu zamana kadar denenmemiş ve yapılmamış bir şeyi keşfederek, birbirimizin kılavuzu olabiliriz diye düşündüm.

Çocuklarınızın Sağlıklı Gelişimine Tam Destek Çocuk Devam Sütü’nde!


Neden Çocuk Devam Sütü?

Çocuklar, büyüme ve gelişimlerinin büyük bölümünü 1-4 yaşları arasında tamamlarlar. Yiyeceği yemekler konusunda çok seçici olabileceği bu yaşlarda çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimi için zengin ve doğal içerikli gıdalarla beslenmesi gerekir. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bu fiziksel ve zihinsel gelişimi taşıyan vücudu mikroplara karşı koruyarak, büyümede çok önemli bir görev üstlenmektedir.

Neden Pınar Çocuk Devam Sütü?
Çocuklar, fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra bağışıklık sistemlerini güçlendirecek besin ihtiyaçlarının önemli bir kısmını sütten alabilir. Çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel sağlıklı gelişiminin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ona süt içirebilirsiniz.
1 yaşından büyük çocuklarınızın fiziksel ve zihinsel sağlıklı gelişimini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini desteklemek için, saf süte prebiyotik lifler, vitamin ve mineraller ilave edilerek geliştirilen Pınar Çocuk Devam Sütünü güvenle içirebilirsiniz. Pınar Çocuk Devam Sütleri B12, Çinko ve Kalsiyum kaynağıdır.
Altı aydan büyük bebeklerinize ise onların 6-12 aylık dönemlerinde ihtiyaçları olan vitaminlerive mineralleri karşılayacak şekilde geliştirilmiş Pınar İlk Adım Devam Sütü’nü verebilirsiniz.
 

Bir boomads advertorial içeriğidir.

Thursday, 30 March 2017

Çocuklarla Başka Bir Ülkeye Ev Nasıl Taşınılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Merhabalar,

Aslında konu eğer yanınızda kıyafetleriniz ve çocuklarınızın oyuncakları dışında bir şey almayacaksanız çok basit. Bizim şirket maalesef diğer uluslararası firmaların izlediği prosedürü izlemeyip, çok büyük bir jest yapmadığından dolayı, biz tin tin valizlere doldurabildiğimiz kadar eşyayı doldurup, çıkıp geldik buraya...Aslında kulağa çok basit geliyor. "Taşınmak". Az biraz zahmetli ama keyifli görünen bir iş gibi... Valla ne yalan söyleyim, benim için hiç de öyle olmadı. Peki neler yaptık, neyi alıp neyi almayacağımıza nasıl karar verdik, ne getirdik, ne götürdük, neler verdik? Gelin size böyle yazınca iki satırla bitecekmiş gibi gözüken ama toplamda 5 gece 5 gündüzümüzü alan taşınma merasimimizi anlatayım.
1. Eviniz sizin ve kiraya verecekseniz ; bir depo tutup yada kiralayıp, eşyaları paketleyip, yıllık ücreti eşyaların parasının 2 katına yakın bir depoya eşyalarınızı koyacak, yada bir tanıdığınızın deposunu ele geçirme şansını zorlayacak yada eğer bir depo bulamazsınız, yapılacak en basit iş ya bir 2. el eşya alıp-satan biriyle anlaşacaksınız yada etrafa haber yayıp, yeni evlenecek, ihtiyacı olan birilerini bulup, 2. elci abinin verdiği paradan az biraz paraya eşyalarınızı satacaksınız yada ön eleme yapıp, kullanacağını düşündüğünüz eş-dost-akraba-öğrenciye eşyaları pay edecek yada hiç bir bedel düşünmeksizin hepsini bila bedel gözden çıkaracak veya son olarak sokağa kapının önüne koyup gideceksiniz :) Şaka şaka tabii ki de son dediğimi espri olsun diye söyledim. Ancak eşyalardan kurtulmanın yolları bunlar....

2. Eviniz sizin değil, zaten kiracı iseniz de; durumunuz 1. madde ile aynı. Üzgünüm ama bunlar dışında yapacak bir şey yok. 

3. Peki hangi kıyafetleri alacağınıza nasıl karar vereceksiniz;  Sizin içinde, çocuklarınız içinde bu aşamada yapılacak ilk şey, gideceğiniz ülkenin iklim şartları ve yaz-kış aylarındaki ortalama sıcaklık değerlerine bakmak olmalı. Örneğin bizim için Hindistan Mumbai; kışın hiç olmadığı, olsa bile mevsim sıcaklığının 25-30 dereceler arası geçtiği, yazların sıcaklığın 50 dereceyi bulduğu, bunun dışındaki dönemde muson yağmurlarının hakim olduğu bir iklim ve hava sıcaklığını düşünecek olursak, hepimiz kışlıklarımızı hurçlara kaldırarak ve sadece yazlık kıyafetlerimiz ile bir kaç ceket-hırka tarzı eşya alarak geldik buraya. Bu durum işimizi oldukça kolaylaştırdı. Hele bir de öyle iyi bir temizlik yaptık ki, giymediğimiz kıyafetler verildi, küçük gelen kıyafetler verildi kısaca elbise dolaplarımızı baştan aşağıya revize ettik ama bu bile öldürdü bizi diyebilirim.

4.Peki çocukların kişisel eşyaları;  

Friday, 10 March 2017

İstikamet Yurtdışı (Hindistan-Mumbai) Çocuklar !!! Radikal Kararlar ve Çocuklarla İkametgah Değişikliği...

Merhabalar,

Evet başlıktan da anlaşılacağı üzere, radikal kararlar alıp, Türkiye'yi geride bırakarak, Hindistan Mumbai'ye taşındık. Hooop, hadi böyle söyleyince hemen tereyağından kıl çeker gibi kolay olmadı tabii kiii... Bundan sonraki yazılarımda her bir kalemi tek tek gündeme alacağım... 


 • Çocuklarla nasıl ev taşınılır?, 
 • Giderken yanınızda neler alınır?, 
 • Nelere Dikkat edilir?
 • Hiç yabancı dil bilmeyen çocuğunuz bir okula nasıl kaydettirilir ve günleri nasıl geçer?
 • Yine hiç bir dil bilmeyen bebeğiniz doğduğundan beri ona bakan bakıcısından nasıl kopar?, Yeni sisteme nasıl adapte olur?
 • Bilmediğiniz bir ülkede bakıcı seçimi nasıl yapılır?
 • Bilmediğiniz bir ülkede seçtiğiniz bakıcı polis merkezine nasıl kaydettirilir?
 • Bilmediğiniz bir ülkede nerelerden ve nasıl alış-veriş yapılır?
 • Bilmediğiniz bir ülkede bebek-çocuk alış-verişlerinde nelere dikkat edilmelidir?
 • Bilmediğiniz bir ülkede bebek-çocuklar için beslenme alış-verişi nasıl yapılır?
 • Bilmediğiniz bir ülkede çocuklarla yemek yenebilecek yerler nereleridir?, Ne tercih edilmelidir? 
 • Bebeklerde ve Çocuklarda Sıklıkla Karşılaşabileceğiniz Hastalıklar Nelerdir?
 • Çocuklarınızı radikal kararlara nasıl alıştırmaya başlamalısınız?
 • Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Seyahat Sağlığı Merkez'lerinden birine  aşılarınız için uğradınız mı? 
 • Bilmediğiniz bir ülkede yeni oturacağınız evde ilk düzen nasıl kurulmalı?
 • Siz de İngilizce dışında hiç bir yabancı dil bilmiyorsanız, zorluklar nasıl aşılır? Neler yapılır? Kendinizi nasıl ifade edebilirsiniz?
Ve daha çokçasını yazacağım her gün sizlere.... 

Şimdi gelelim biz nasıl aldık bu kararı kısmına :) :) :) Aslında ülkemizdeki karşık durumlar, her gün karşılaştığımız can sıkıcı olaylar, artık hepsine karşı morfin almışçasına uyuşuk halimiz ve tepkilerimize karşı tepki verememiz çokça etkili oldu. Tabii ki, asıl cazibe bunların yanında ekonomi de idi. Aklımızın ucundan geçmeyen, vatanımızdan 9.450 km uzaklıkta, 

UlaşımMesafeSüre
Araç Yolculuğu9450 Km6 gün 7 saat
Uçak Yolculuğu4236 Km6 saat 8 dakika

Wednesday, 8 February 2017

İşyerinde Süt Sağma ve Saklama Koşulları

süt sağma ile ilgili görsel sonucu
Merhabalar,Genelde sıklıkla karşıma çıkan ve annelerin/anne adaylarının merak ettiği ve şuan benimde içinde olduğum durumlardan birinden yani "İşyerinde Süt Sağma ve Saklama Koşulları"ndan bahsedeceğim size bu yazımda...
Kadınların işi ne zor değil mi? 9 ay karnında taşı, emzir, yedir, içir, kaldır, uyut, altına bak ama en önemlisi de büyüyene kadar kucağınızda ama hep kalbinizde çocuklarınızı taşımak... Zor olanı bu değil tabii ki de ama yeni anne olmuş kadınlar ve hatta genelde kadınlar hayatın bir çok yükünü taşımak zorunda kalıyor yaşamın her döneminde ve bu yükler katlanarak devam ediyor her geçen gün...